Sports schedules

FRIDAY, JAN. 10

Prep Basketball

Montgomery County Tournament (4 p.m. — East Webster Girls vs. Winona; 5:20 p.m. — East Webster Boys vs. Winona; 6:40 p.m. — FCA girls vs. Montgomery County; 8 p.m. — FCA boys vs. Montgomery County)

6 p.m. — Choctaw County at Nanih Waiya

6 p.m. — Okolona at Eupora

6 p.m. — Kemper Academy at Calhoun Academy

6 p.m. — Louisville at South Pontotoc

6 p.m. — East Oktibebeha at Noxapater

Prep Soccer

5 p.m./6:30 p.m. — Choctaw Central at Louisville

 

SATURDAY, JAN. 11

Prep Basketball

TBA — Montgomery County Tournament (2 p.m. — FCA girls vs. East Webster; 3:20 p.m. — FCA boys vs. East Webster; 4:40 — Winona Girls vs. Montgomery County; 6 p.m. — Winona Boys vs. Montgomery County)

TBA — Philadelphia Shootout (Eupora entered)

TBA — Tupelo Christian Tournament (Grace Christian entered)

Prep Soccer

11 a.m. — Piney Woods at Louisville

Men’s College Basketball

3 p.m. — Ole Miss at MSU

 

SUNDAY, JAN. 12

Men’s College Basketball

Noon — USM at Tulsa

Women’s College Basketball

2 p.m. — MSU at Arkansas

2 p.m. — Ole Miss at Alabama

4 p.m. — Missouri at Kentucky

 

MONDAY, JAN. 13

Prep Basketball

6 p.m. — Hebron at East Webster

6 p.m. — Kemper Academy at Starkville Christian

6 p.m. — Nanih Waiya at Sebastopol

Prep Soccer

5 p.m./6:30 p.m. — West Lowndes at Louisville

Junior College Basketball

5:30 p.m. — Hinds at East Central

6 p.m. — East Mississippi at Mississippi Delta

6 p.m. — Coahoma at Holmes

 

TUESDAY, JAN. 14

Prep Basketball

4 p.m. — Jackson Victors at Grace Christian

6 p.m. — Raleigh at Choctaw County

6 p.m. — Eupora at Winona

6 p.m. — French Camp at McAdams

6 p.m. — Winston Academy at Kemper Academy

6 p.m. — West Point at Louisville

6 p.m. — West Lowndes at Nanih Waiya

6 p.m. — Noxapater at East Oktibbeha

 

WEDNESDAY, JAN. 15

Men’s College Basketball

7 p.m. — MSU at Alabama

8 p.m. — LSU at Ole Miss

 

THURSDAY, JAN. 16

Prep Basketball

6 p.m. — Sebastopol at Nanih Waiya

Junior College Basketball

5:30/7:30 p.m. — Northeast Mississippi at East Mississippi

6 p.m. — East Central at Gulf Coast

6 p.m. — Holmes at Itawamba

Men’s College Basketball

7 p.m. — Rice at USM

Women’s College Basketball

6 p.m. — Vanderbilt at Ole Miss

8 p.m. — Tennessee at MSU

 

FRIDAY, JAN. 17

Prep Basketball

TBA — Grace Christian Tournament

6 p.m. — Choctaw Central at Choctaw County

6 p.m. — Montgomery County at Eupora

6 p.m. — Sebastopol at French Camp

6 p.m. — Hebron at Kemper Academy

6 p.m. — Nanih Waiya at East Oktibbeha

6 p.m. — Noxapater at West Oktibbeha

Prep Soccer

5 p.m./6:30 p.m. — Philadelphia at Louisville

 

SATURDAY, JAN. 18

Prep Basketball

TBA — Grace Christian Tournament

6 p.m. — Louisville at Kemper County

Prep Soccer

1 p.m./2:30 p.m. — Clarkdale at Louisville

Mens College Basketball

11:30 a.m. — Texas A&M at MSU

3:30 p.m. — Ole Miss at South Carolina

Men’s College Tennis

11 a.m. — Jackson State at MSU

3:30 p.m. — Alabama State at MSU

 

SUNDAY, JAN. 19

Men’s College Basketball

Noon — Louisiana Tech at USM

Women’s College Basketball

2 p.m. — MSU at Texas A&M

2 p.m. — Kentucky at Auburn

2 p.m. — Ole Miss at Arkansas

Women’s College Tennis

11 a.m. — Alabama State at MSU

3 p.m. — Alabama A&M at MSU

 

MONDAY, JAN. 20

Junior College Basketball

2 p.m. – Holmes at Baton Rogue

 

TUESDAY, JAN. 21

Prep Basketball

6 p.m. — Choctaw County at Forest

6 p.m. — Montgomery County at French Camp

6 p.m. — East Webster at Calhoun City

6 p.m. — Kemper Academy at Immanuel

6 p.m. — Louisville at Northeast Lauderdale

6 p.m. — West Oktibbeha at Nanih Waiya

6 p.m. — West Lowndes at Noxapater

Prep Soccer

5 p.m./6:30 p.m. — Southeast Lauderdale at Louisville

Junior College Basketball

5:30 p.m. — Co-Lin at East Central

6/8 p.m. — East Mississippi at Itawamba

 

WEDNESDAY, JAN. 22

Men’s College Basketball

7 p.m. — Auburn at MSU

8 p.m. — Ole Miss at Vanderbilt

 

THURSDAY, JAN. 23

Prep Basketball

6 p.m. — Louisville at Choctaw County

Junior College Basketball

5:30 p.m. — Southwest Miss. at East Central

5:30/7:30 p.m. — Northwest Miss. at East Mississippi

6/8 p.m. — Northeast Mississippi at Holmes

Men’s College Basketball

TBA — USM at Ole Dominion

Women’s College Basketball

6 p.m. — MSU at Ole Miss

6 p.m. — Alabama at Kentucky

 

FRIDAY, JAN. 24

Prep Basketball

5 p.m. — Grace Christian at Bethlehem

6 p.m. — Philadelphia at Choctaw County

6 p.m. — Bruce at East Webster

6 p.m. — West Oktibbeha at Eupora

6 p.m. — Durant at French Camp

6 p.m. — Calhoun at Kemper Academy

6 p.m. — South Pontotoc at Kemper County

6 p.m. — Noxapater at Louisville

Prep Soccer

5 p.m./6:30 p.m. MSMS at Louisville

Women’s Tennis

2 p.m. — MSU at Texas A&M

 

SATURDAY, JAN. 25

Prep Basketball

Mid-Mississippi (Girls) Challenge at Choctaw County High School (9 a.m. — French Camp vs. Choctaw County; 10:15 a.m. — J.Z. George vs. Nanih Waiya; 11:30 p.m. — Nettleton vs. Union; 12:45 p.m. — Starkville vs. East Webster; 2 p.m. — Stringer vs. West Union; 3:15 p.m. — New Hope vs. Brandon; 4:30 p.m. Itawamba vs. Choctaw Central; 5:45 p.m. — Tupelo vs. Scott Central; 7 p.m. — Canton vs. New Site; 8:15 p.m. — Starkville Academy vs. Meridian)

6 p.m. — Noxapater at McAdams

Prep Soccer

1 p.m./2:30 p.m. — Winona at Louisville

Men’s College Basketball

3 p.m. — MSU at Ole Miss

4 p.m. — USM at East Carolina

Men’s Tennis

1 p.m. — Harvard at MSU

Women’s Tennis

TBA — MSU vs. DePaul/San Jose State at College Station, TX

 

SUNDAY, JAN. 26

Women’s Basketball

1 p.m. — LSU at Ole Miss

2 p.m. — Missouri at MSU

Men’s Tennis

MSU vs. Memphis/South Carolina

 

MONDAY, JAN. 27

Prep Basketball

6 p.m. — Kemper Academy at NCA

Junior College Basketball

5:30/7:30 — Holmes at Northwest Mississippi

6 p.m. — East Central at Jones

6/8 p.m. — East Mississippi at Coahoma

 

TUESDAY, JAN. 28

Prep Basketball

5 p.m. — Starkville Christian at Grace Christian

6 p.m. — Eupora at East Webster

6 p.m. — Ethel at French Camp

6 p.m. — Louisville at Winona

6 p.m. — West Oktibbeha at Noxapater

Junior College Basketball

6 p.m. — Choctaw County at Southeast Lauderdale

 

WEDNESDAY, JAN. 29

Men’s College Basketball

7 p.m. — Ole Miss at Tennessee

 

THURSDAY, JAN. 30

Prep Basketball

5 p.m. — Tupelo Christian at Grace Christian

6/8 p.m. — East Mississippi at Holmes

Junior College Basketball

5:30 p.m. — Meridian at East Central

6 p.m. — East Mississippi at Holmes

Men’s College Basketball

6 p.m. — Florida at MSU

Women’s College Basketball

6 p.m. — Ole Miss at South Carolina

7 p.m. — MSU at LSU

 

FRIDAY, JAN. 31

Prep Basketball

6 p.m. — East Webster at TCPS

6 p.m. — Choctaw County at Raleigh

6 p.m. — Eupora at Bruce

6 p.m. — McAdams at French Camp

6 p.m. — Kemper County at Nettleton

6 p.m. — West Oktibbeha at Nanih Waiya

6 p.m. — Noxapater at West Lowndes

Men’s Tennis

2 p.m. — MSU at Texas Tech

 

SATURDAY, FEB. 1

Prep Basketball

6 p.m. — French Camp at Montgomery County

6 p.m. — Louisville at Noxubee County

Junior College

3 p.m. — East Mississippi women at Shelton State

College Basketball

12:30 p.m. — South Carolina at Ole Miss

4 p.m. — Vanderbilt at MSU

6 p.m. — Tulane at USM

Men’s Tennis

TBA — MSU vs. Rice at Lubbock, TX

Women’s Tennis

1 p.m. — USM at MSU

 

SUNDAY, FEB. 2

Women’s Basketball

1 p.m. — Florida at Oxford

2 p.m. — Georgia at MSU

 

MONDAY, FEB. 3

Prep Basketball

6 p.m. — French Camp at Eupora

6 pm. — Louisville at Noxapater

Junior College Basketball

5:30 p.m. — Pearl River at East Central

6/8 p.m. — Holmes at Mississippi Delta

7 p.m. — William Carey JV at East Mississippi men

 

TUESDAY, FEB. 4

Prep Basketball

6 p.m. — Choctaw County at Choctaw Central

6 p.m. — Winona at Eupora

6 p.m. — Louisville at Meridian

6 p.m. — East Oktibbeha at Nanih Waiya

 

WEDNESDAY, FEB. 5

Men’s Basketball

8 p.m. — MSU at Texas A&M

 

THURSDAY, FEB. 6

Junior College Basketball

5:30/7:30  p.m. — Miss. Delta at East Mississippi

6 p.m. — East Central at Hinds

6/8 pm. — Holmes at Coahoma

Women’s Basketball

7 p.m. — South Carolina at MSU

8 p.m. — Tennessee at Ole Miss

Junior College Softball

3 p.m. — EMCC at East Central (DH)

 

FRIDAY, FEB. 7

Prep Basketball

6 p.m. — East Webster at Eupora

6 p.m. — Forest at Choctaw County

6 p.m. — French Camp at Sebastopol

6 p.m. — Aberdeen at Kemper County

6 p.m. — Nettleton at Louisville

6 p.m. — Nanih Waiya at Noxapater

College Softball

1:30 p.m. — Ole Miss vs. Western Kentucky at Fort Myers, Fla.

3 p.m. — Mississippi Valley State at MSU

3:45 p.m. — Ole Miss at Florida Gulf Coast

5:30 p.m. — Northern Kentucky at MSU

 

SATURDAY, FEB. 8

Prep Basketball

6 p.m. — Louisville at Starkville

Men’s College Basketball

12:30 p.m. — Kentucky at MSU

Junior College Baseball

1 p.m. — Pensacola Junior College at East Central (DH)

College Softball

9 a.m. — Ole Miss vs. Georgetown

12:30 p.m. — Northern Kentucky at MSU

1:30 p.m. — Ole Miss vs. Liberty

3 p.m. — Jacksonville State at MSU

 

SUNDAY, FEB. 9

Women’s Basketball

2 p.m. — MSU at Auburn

2 p.m. — Ole Miss at Georgia

College Softball

TBD — Ole Miss in Florida Gulf Coast Tournament

1:30 p.m. — Jacksonville State at MSU

Community College Golf

MGCCC/MACJC tournament in Gulfport

Men’s Tennis

Noon — Samford at MSU

5 p.m. — Alcorn State at MSU

 

MONDAY, FEB. 10

Prep Basketball

6 p.m. — Vardaman at East Webster

6 p.m. — Kemper County at Southeast

Junior College Basketball

5:30 p.m. — Gulf Coast at East Central

5:30/7:30 p.m. — East Mississippi at Northeast Mississippi

6/8 p.m. — Itawamba at Holmes

Junior College Baseball

5 p.m. — East Central vs. Wallace-Selma at UWA

Community College Golf

MGCCC/MACJC tournament in Gulfport

 

TUESDAY, FEB. 11

Prep Basketball

6 p.m. — Choctaw County at Philadelphia

6 p.m. — East Webster at Okolona

6 p.m. — French Camp at Durant

6 p.m. — New Hope at Louisville

6 p.m. — Winona at Noxapater

Men’s College Basketball

8 p.m. — Ole Miss at Alabama

College Softball

5 p.m. — Southeastern Louisiana at MSU

Junior College Softball

1 p.m. — East Central at Marion Military

 

WEDNESDAY, FEB. 12

Women’s Basketball

8 p.m. — Georgia at MSU

 

THURSDAY, FEB. 13

Prep Basketball

6 p.m. — French Camp at Ethel

6 p.m. — Aberdeen at Louisville

6 p.m. — Sebastopol at Noxapater

Junior College Basketball

5:30/7:30 p.m. — Itawamba at East Mississippi

6 p.m. — East Central at Co-Lin

Women’s College Basketball

6 p.m. — Ole Miss at Kentucky

College Softball

5 p.m. — MSU at Florida Atlantic (DH)

Men’s College Tennis

TBA — MSU ITA National Team Indoor Challenge at Houston Texas

 

FRIDAY, FEB. 14

Prep Basketball

6 p.m. — Eupora at West Oktibbeha

6 p.m. — Southeast Lauderdale at Choctaw County

6 p.m. — Nanih Waiya at French Camp

6 p.m. — Northeast Lauderdale at Kemper County

6 p.m. — Noxapater at Winona

College Baseball

4 p.m. — Stony Brook at USM

4 p.m. — Hofstra at MSU

5:30 p.m. — Ole Miss at Stetson

6 p.m. — Texas Southern at Jackson State

College Softball

TBD — Ole Miss at College of Charleston Classic

3 p.m. — MSU vs. Massachusetts at Boca Raton, Fla.

5 p.m. — MSU vs. Maryland at Boca Raton, Fla.

Junior College Softball

2 p.m. — Mississippi Delta at East Central (DH)

Men’s College Tennis

TBA — MSU ITA National Team Indoor Challenge at Houston Texas

Women’s College Tennis

2 p.m. — MSU vs. Stephen F. Austin at Houston, Texas

Women’s College Golf

TBA — MSU in Seminole Challenge at Tallahassee, Fla.

College Track and Field

TBA — MSU in Tyson Invitational at Fayetteville, Ark.

 

SATURDAY, FEB. 15

Men’s College Basketball

3 p.m. — Ole Miss at Georgia

Men’s College Tennis

TBA — MSU ITA National Team Indoor Challenge at Houston Texas

Women’s College Golf

TBA — MSU in Seminole Challenge at Tallahassee, Fla.

College Track and Field

TBA — MSU in Tyson Invitational at Fayetteville, Ark.

College Baseball

11 a.m. — Hofstra at MSU (DH)

1 p.m. — Ole Miss at Stetson

2 p.m. — Stony Brook at USM

3 p.m. — Texas Southern at Jackson State

6 p.m. — South Dakota State at Jackson State

Junior College Baseball

1 p.m. — Faulkner State at East Central

6 p.m. — Baton Rouge at East Central

College Softball

TBD — Ole Miss at College of Charleston Classic

8 a.m. — MSU vs Long Island at Boca Raton, Fla.

 

SUNDAY, FEB. 16

College Baseball

11 a.m. — MSU at Stetson

1 p.m. — Stony Brook at USM

1 p.m. — South Dakota State at Jackson State

1:30 p.m. — Hofstra at MSU

Women’s College Basketball

1 p.m. — Vanderbilt at MSU

College Softball

12:30 p.m. — Ole Miss at College of Charleston

Men’s College Tennis

TBA — MSU ITA National Team Indoor Challenge at Houston Texas

Women’s College Tennis

10 a.m. — MSU at Houston

Women’s College Golf

TBA — MSU in Seminole Challenge at Tallahassee, Fla.

 

MONDAY, FEB. 17

Prep Basketball

TBA — Region 4-2A Tournament at East Webster

TBA — District 4-3A Tournament at MUW in Columbus

Junior College Basketball

5/7 p.m. — East Mississippi at Northwest Mississippi

5:30 p.m. — East Central at Southwest Miss.

5:30/7:30 p.m. — Holmes at Northeast Mississippi

Junior College Softball

3 p.m. — Marion Military at East Central (DH)

 

TUESDAY, FEB. 18

Prep Basketball

TBA — Region 4-2A Tournament at East Webster

TBA — District 4-3A Tournament at MUW in Columbus

TBA — Region 5-3A Tournament at Forest

TBA — Region 6-1A Tournament at Sebastopol

Men’s College Basketball

6 p.m. — Kentucky at Ole Miss

College Baseball

6 p.m. — USM at Louisiana-Monroe

6 p.m. — Southern University at Jackson State

Junior College Baseball

2 p.m. — Northwest Miss. at East Central (DH)

College Softball

3 p.m. — Ole Miss at USM

5 p.m. — Ole Miss at USM

 

WEDNESDAY, FEB. 19

Men’s College Basketball

7 p.m. — MSU at LSU

Prep Basketball

TBA — Region 4-2A Tournament at East Webster

TBA — District 4-3A Tournament at MUW in Columbus

TBA — Region 5-3A Tournament at Forest

College Baseball

4 p.m. — UT-Martin at Ole Miss

4 p.m. — Memphis at MSU

6 p.m. — Alcorn State at USM

College Softball

3 p.m. — Central Arkansas at MSU

Junior College Softball

3 p.m. — East Central at Holmes (DH)

Women’s College Tennis

3 p.m. — Jackson State at MSU

6 p.m. — Jackson State at MSU