Sports schedules

FRIDAY, DEC. 6

Prep Football

11 a.m. — MHSAA Class 1A State Championship: French Camp vs. Stringer

3 p.m. — MHSAA Class 2A State Championship: Calhoun City vs. Bassfield

4 p.m. — MAIS All-Star Football Game at Mississippi College

7:30 p.m. — MHSAA Class 6A State Championship: Tupelo vs. Oak Grove

Prep Basketball

East Central Classic (4 p.m. & 7 p.m. — Girls semifinals; 5:30 p.m. & 8:30 p.m. — Boys semifinals)

Sebastopol Tournament (Noxapater, Nanih Waiya entered)

4 p.m. — Choctaw County vs. Montgomery County at Winona Tournament

4 p.m. — Ethel at Grace Christian

6 p.m. — East Webster at West Union

6 p.m. — Bruce at Eupora

SAT, DEC. 7

Prep Football

11 a.m. — MHSAA Class 3A State Championship: Louisville vs. Hazlehurst

3 p.m. — MHSAA Class 4A State Championship: Lafayette County vs. Forrest County AHS

7:30 p.m. — MHSAA Class 5A State Championship: Oak Grove vs. Tupelo

Prep Basketball

East Central Classic (6 p.m. — Girls finals; 7:30 p.m. — Girls finals)

Sebastopol Tournament (Noxapater, Nanih Waiya entered)

Winona Tournament (Choctaw County Tournament)

Junior College Basketball

1 p.m.— Wallace-Hanceville (Ala.) at East Mississippi

Men’s Basketball

3 p.m. — Georgia State at USM

Women’s College Basketball

Noon — Mississippi Valley State at Ole Miss

3 p.m. — USM at Central Arkansas

7 p.m. — Alabama State at MSU

SUNDAY, DEC. 8

Junior College Football

2 p.m. — EMCC vs. Middle Georgia in Gulfport for National Championship

Men’s College Basketball

4 p.m. — Oregon at Ole Miss

MONDAY, DEC. 9

Junior High Basketball

5 p.m. — French Camp at Ethel

Prep Basketball

5 p.m. — Tupelo Christian Academy at Grace Christian

6 p.m. — Starkville Christian at Kemper Academy

Junior College Basketball

5 p.m. — East Central at Pearl River

6 p.m. — Holmes at Miss. Delta

TUESDAY, DEC. 10

Prep Basketball

6 p.m. — Choctaw County at Eupora

6 p.m. — Kemper Academy at Hebron

6 p.m. — Winona at Louisville

6 p.m. — Ethel at Nanih Waiya

6 p.m. — Kemper County at Columbus

Junior College Basketball

6 p.m. — Baton Rouge (La.) Men at East Mississippi

 

THURSDAY, DEC. 12

Prep Basketball

Choctaw County Tournament (Choctaw County, East Webster, Nanih Waiya, French Camp entered)

Junior High Basketball

TBA — Noxapater at West Oktibbeha

 

FRIDAY, DEC. 13

Prep Basketball

Louisville Wildcat Classic (4:30 p.m. — Aberdeen girls vs. Meridian, 6 p.m. — Aberdeen boys vs. Meridian; 7:30 p.m. — Louisville girls vs. Kosciusko, 9 p.m. — Louisville boys vs. Kosciusko)

Choctaw County Tournament (Choctaw County, East Webster, Nanih Waiya, French Camp entered)

6 p.m. — Noxapater at Choctaw County

6 p.m. — Central Academy at Kemper Academy

6 p.m. — Kemper Count at West Lauderdale

Junior College Basketball

5 p.m. — Jones at East Mississippi

Men’s College Basketball

7 p.m. — Southeastern Louisiana vs. MSU at Tupelo

 

SATURDAY, DEC. 14

Prep Football

Noon — Mississippi/Alabama All-Star Game at Montgomery, Ala.

Prep Basketball

Louisville Classic (1:30 p.m. — Noxapater girls vs. Eupora, 3 p.m. — Noxapater boys vs. Eupora;  4:30 p.m. — Louisville vs. Starkville; 6 p.m. — Louisville boys vs. Starkville)

TBA — Choctaw County Tournament (Choctaw County, East Webster, French Camp entered)

TBA — Noxubee County Tournament (Kemper County entered)

Men’s College Basketball

1 p.m. — Middle Tennessee State at Ole Miss

5 p.m. — St. Catherine College at USM

Women’s College Basketball

7 p.m. — USM at MSU

 

MONDAY, DEC. 16

Prep Basketball

5 p.m. — Nanih Waiya at Grace Christian

6 p.m. — Choctaw County at East Webster

Women’s College Basketball

7:05 p.m. — Ole Miss at South Alabama

 

TUESDAY, DEC. 17

Prep Basketball

6 p.m. — Philadelphia at Noxapater

6 p.m. — Newton at Nanih Waiya

6 p.m. — Eupora at Kosciusko

6 p.m. — Kemper County at Southeast Lauderdale

Men’s College Basketball

7 p.m. — Florida A&M at MSU

Women’s College Basketball

7 p.m. — MSU at North Dakota State

 

WEDNESDAY, DEC. 18

Men’s College Basketball

6 p.m. — Louisiana-Monroe at Ole Miss

7 p.m. — USM at Western Kentucky

Women’s College Basketball

6 p.m. — Ole Miss at Baylor

7 p.m. — Grambling State at USM

 

THURSDAY, DEC. 19

Prep Basketball

6 p.m. — Noxapater at Nanih Waiya

6 p.m. — East Webster at Houlka

Men’s College Basketball

7 p.m. — Florida Gulf Coast at MSU

 

FRIDAY, DEC. 20

Prep Basketball

TBA — Sumter Central Tournament (Kemper County entered)

6 p.m. — Noxapater at Eupora

6 p.m. — Louisville at West Point

6 p.m. — Choctaw County at East Webster

Men’s College Basketball

British Virgin Islands Tropical Shootout (USM vs. Coppin State)

Women’s College Basketball

7 p.m. — Southeastern Louisiana at MSU

 

SATURAY, DEC. 21

Prep Football

11:30 a.m. — Bernard Blackwell MHSAA North/South All-Star at Gulfport

Prep Basketball

TBA — Calhoun City Classic (Eupora boys)

TBA — Sumter Central Tournament (Kemper County entered)

Men’s College Basketball

British Virgin Islands (USM vs. Jacksonville State/Arkansas-Little Rock)

Women’s College Basketball

1 p.m. — USM at New Orleans

 

SUNDAY, DEC. 22

Men’s College Basketball

2 p.m. — Mercer at Ole Miss

7 p.m. — MSU vs. South Florida in Las Vegas Classic

 

MONDAY, DEC. 23

Men’s College Basketball

TBA — MSU vs. Santa Clara/UNLV in Las Vegas Classic

 

FRIDAY, DEC. 27

Prep Basketball

TBA — KCHS Christmas Tournament (Kemper County entered)

 

SATURDAY, DEC. 28

Prep Basketball

TBA — KCHS Christmas Tournament (Kemper County entered)

TBA — Baldwyn Classic (East Webster entered)

Men’s Basketball

1 p.m. — USM at Rhode Island

 

SUNDAY, DEC. 29

Women’s College Basketball

2 p.m. — Nicholls State at USM

 

MONDAY, DEC. 30

Junior College Basketball

7:30 p.m. — East Mississippi Men at Tallahassee CC

Men’s College Basketball

7 p.m. — Ole Miss at Western Kentucky

Women’s College Basketball

6 p.m. — Austin Peay at Ole Miss

7 p.m. — Mississippi Valley State at MSU

 

TUESDAY, DEC. 31

Junior College Basketball

2 p.m. — East Mississippi Men vs. Eastern Florida State at Tallahassee, Fla.

 

THURSDAY, JAN. 2

Men’s College Basketball

7 p.m. — Maryland Eastern Shore at MSU

Women’s College Basketball

6 p.m. — Missouri at Ole Miss

6 p.m. — MSU at Florida

 

FRIDAY, JAN. 3

Prep Basketball

TBA — Sam Dale Tournament at DeKalb (Kemper County entered)

6 p.m. — Eupora at Noxapater

Men’s College Basketball

7 p.m. — Drexel at USM

 

SATURDAY, JAN. 4

Prep Basketball

TBA — East Webster boys in New Hope Classic

TBA — Winona Classic (Eupora, Noxapater entered)

TBA — Sam Dale Tournament at DeKalb (Kemper County entered)

Men’s College Basketball

1 p.m. — Dayton at Ole Miss

Women’s College Basketball

4 p.m. — William Carey at USM

 

SUNDAY, JAN. 5

Women’s College Basketball

2 p.m. — Auburn at MSU

 

MONDAY, JAN. 6

Prep Basketball

6 p.m. — Kemper Academy at Sylva-Bay

 

TUESDAY, JAN. 7

Prep Basketball

6 p.m. — Calhoun City at Eupora

6 p.m. — Ethel at Choctaw County

6 p.m. — Winona at East Webster

6 p.m. — Nanih Waiya at Grace Christian

6 p.m. — West Lauderdale at Kemper County

6 p.m. — Louisville at Kosciusko

6 p.m. — Noxapater a Phiiladelphia

Junior College Basketball

5:30 p.m. — East Mississippi at East Central

 

THURSDAY, JAN. 9

Prep Basketball

Montgomery County Tournament (East Webster, French Camp entered)

 

FRIDAY, JAN. 10

Prep Basketball

Montgomery County Tournament (East Webster, French Camp entered)

6 p.m. — Choctaw County at Nanih Waiya

6 p.m. — Okolona at Eupora

6 p.m. — Kemper Academy at Calhoun Academy

6 p.m. — Louisville at South Pontotoc

6 p.m. — East Oktibebeha at Noxapater

 

SATURDAY, JAN. 11

Prep Basketball

TBA — Montgomery County Tournament (East Webster, French Camp entered)

TBA — Philadelphia Shootout (Eupora entered)

TBA — Tupelo Christian Tournament (Grace Christian entered)

 

MONDAY, JAN. 13

Prep Basketball

6 p.m. — Hebron at East Webster

6 p.m. — Kemper Academy at Starkville Christian

6 p.m. — Nanih Waiya at Sebastopol

Junior College Basketball

5:30 p.m. — Hinds at East Central

 

TUESDAY, JAN. 14

Prep Basketball

4 p.m. — Jackson Victors at Grace Christian

6 p.m. — Raleigh at Choctaw County

6 p.m. — Eupora at Winona

6 p.m. — French Camp at McAdams

6 p.m. — Winston Academy at Kemper Academy

6 p.m. — West Point at Louisville

6 p.m. — West Lowndes at Nanih Waiya

6 p.m. — Noxapater at East Oktibbeha

 

THURSDAY, JAN. 16

Prep Basketball

6 p.m. — Sebastopol at Nanih Waiya

Junior College Basketball

6 p.m. — East Central at Gulf Coast

 

FRIDAY, JAN. 17

Prep Basketball

TBA — Grace Christian Tournament

6 p.m. — Choctaw Central at Choctaw County

6 p.m. — Montgomery County at Eupora

6 p.m. — Sebastopol at French Camp

6 p.m. — Hebron at Kemper Academy

6 p.m. — Nanih Waiya at East Oktibbeha

 

SATURDAY, JAN. 18

Prep Basketball

TBA — Grace Christian Tournament

6 p.m. — Louisville at Kemper County

 

TUESDAY, JAN. 21

Prep Basketball

6 p.m. — Choctaw County at Forest

6 p.m. — Montgomery County at French Camp

6 p.m. — East Webster at Calhoun City

6 p.m. — Kemper Academy at Immanuel

6 p.m. — Louisville at Northeast Lauderdale

6 p.m. — West Oktibbeha at Nanih Waiya

Junior College Basketball

5:30 p.m. — Co-Lin at East Central

 

THURSDAY, JAN. 23

Junior College Basketball

5:30 p.m. — Southwest Miss. at East Central

 

FRIDAY, JAN. 24

Prep Basketball

5 p.m. — Grace Christian at Bethlehem

6 p.m. — Philadelphia at Choctaw County

6 p.m. — Bruce at East Webster

6 p.m. — West Oktibbeha at Eupora

6 p.m. — Durant at French Camp

6 p.m. — Calhoun at Kemper Academy

6 p.m. — South Pontotoc at Kemper County

 

SATURDAY, JAN. 25

Prep Basketball

Mid-Mississippi Challenge at Choctaw County High School (CCHS, East Webster,Nanih Waiya entered)

 

MONDAY, JAN. 27

Prep Basketball

6 p.m. — Kemper Academy at NCA

Junior College Basketball

6 p.m. — East Central at Jones

 

TUESDAY, JAN. 28

Prep Basketball

5 p.m. — Starkville Christian at Grace Christian

6 p.m. — Eupora at East Webster

6 p.m. — Ethel at French Camp

6 p.m. — Louisville at Winona

Junior College Basketball

6 p.m. — Choctaw County at Southeast Lauderdale

 

THURSDAY, JAN. 30

Prep Basketball

5 p.m. — Tupelo Christian at Grace Christian

Junior College Basketball

5:30 p.m. — Meridian at East Central

 

FRIDAY, JAN. 31

Prep Basketball

6 p.m. — East Webster at TCPS

6 p.m. — Choctaw County at Raleigh

6 p.m. — Eupora at Bruce

6 p.m. — McAdams at French Camp

6 p.m. — Kemper County at Nettleton

6 p.m. — West Oktibbeha at Nanih Waiya

 

SATURDAY, FEB. 1

Prep Basketball

6 p.m. — French Camp at Montgomery County

6 p.m. — Louisville at Noxubee County

 

MONDAY, FEB. 3

Prep Basketball

6 p.m. — French Camp at Eupora

Junior College Basketball

5:30 p.m. — Pearl River at East Central

 

TUESDAY, FEB. 4

Prep Basketball

6 p.m. — Choctaw County at Choctaw Central

6 p.m. — Winona at Eupora

6 p.m. — Louisville at Meridian

6 p.m. — East Oktibbeha at Nanih Waiya

 

THURSDAY, FEB. 6

Junior College Basketball

6 p.m. — East Central at Hinds

 

FRIDAY, FEB. 7

Prep Basketball

6 p.m. — East Webster at Eupora

6 p.m. — Forest at Choctaw County

6 p.m. — French Camp at Sebastopol

6 p.m. — Aberdeen at Kemper County

6 p.m. — Nettleton at Louisville

6 p.m. — Nanih Waiya at Noxapater

 

SATURDAY, FEB. 8

Prep Basketball

6 p.m. — Louisville at Starkville

 

MONDAY, FEB. 10

Prep Basketball

6 p.m. — Vardaman at East Webster

6 p.m. — Kemper County at Southeast

Junior College Basketball

5:30 p.m. — Gulf Coast at East Central

 

TUESDAY, FEB. 11

Prep Basketball

6 p.m. — Choctaw County at Philadelphia

6 p.m. — East Webster at Okolona

6 p.m. — French Camp at Durant

6 p.m. — New Hope at Louisville

 

THURSDAY, FEB. 13

Prep Basketball

6 p.m. — French Camp at Ethel

6 p.m. — Aberdeen at Louisville

Junior College Basketball

6 p.m. — East Central at Co-Lin

 

FRIDAY, FEB. 14

Prep Basketball

6 p.m. — Eupora at West Oktibbeha

6 p.m. — Southeast Lauderdale at Choctaw County

6 p.m. — Nanih Waiya at French Camp

6 p.m. — Northeast Lauderdale at Kemper County

 

MONDAY, FEB. 17

Prep Basketball

TBA — Region 4-2A Tournament at East Webster

TBA — District 4-3A Tournament at MUW in Columbus

Junior College Basketball

5:30 p.m. — East Central at Southwest Miss.

 

TUESDAY, FEB. 18

Prep Basketball

TBA — Region 4-2A Tournament at East Webster

TBA — District 4-3A Tournament at MUW in Columbus

TBA — Region 5-3A Tournament at Forest

TBA — Region 6-1A Tournament at Sebastopol

 

WEDNESDAY, FEB. 19

Prep Basketball

TBA — Region 4-2A Tournament at East Webster

TBA — District 4-3A Tournament at MUW in Columbus

TBA — Region 5-3A Tournament at Forest

 

THURSDAY, FEB. 20

Prep Basketball

TBA — Region 4-2A Tournament at East Webster

TBA — District 4-3A Tournament at MUW in Columbus

TBA — Region 5-3A Tournament at Forest

TBA — Region 6-1A Tournament at Sebastopol

Junior College Basketball

5:30 p.m. — Jones at East Central

 

FRIDAY, FEB. 21

Prep Basketball

TBA — Region 4-2A Tournament at East Webster

TBA — District 4-3A Tournament at MUW in Columbus

TBA — Region 5-3A Tournament at Forest

TBA — Region 6-1A Tournament at Sebastopol

 

SATURDAY, FEB. 22

Prep Basketball

TBA — Region 5-3A Tournament at Forest